19/05/2024

מדריך לינוקס למתחילים בעברית חלק 8 - ניהול חבילות עם apt

 


ברוכים הבאים לחלק השמיני ב"מדריך לינוקס למתחילים בעברית" - כמובן אם אתם חדשים בלינוקס, אל תדלגו על החלקים הראשונים כי הם מאוד חשובים בשביל שתוכלו לתרגל את שאר המדריך - ניתן למצוא את כל החלקים : כאן

מה נלמד היום?
היום נלמד על מנהל החבילות apt, נלמד כיצד:
1) מה זה חבילה?
2) איך לעדכן את ה"קטלוג" של החבילות בלינוקס?
3) איך להתקין חבילה עם apt בלינוקס?
4) איך לבצע עדכון לחבילה ספציפית?
5) איך  לעדכן את כל החבילות שיש לי במחשב?
6) איך לבדוק אילו חבילות צריך לעדכן?
7) לחפש חבילות - איך למצוא חבילות?
8) איך לעדכן את כל החבילות שיש לי במערכת?
9) להסיר חבילות - איך מסירים חבילות בלינוקס?
10) איך בודקים ריפוסיטורי - מאיפה לעדכן את חבילות?


נתחיל עם השאלה הכי "חשובה" מה המשמעות של "APT" - בתכלס זה לא ממש מעניין אבל זה מהמיידעים האלה שלרוב אף אחד לא ממש יודע ואתם תהיו אלה שכן תדעו.. אז הפירוש הוא "Advanced Packaging Tool", וכמו שכבר הבנתם, מנהל החבילות apt מיועד לניהול החבילות בלינוקס, ניתן לבצע עדכון של תוכנות, להסיר תוכנות, לנקות שאריות, לבצע חיפוש, עדכונים, שדרוגים וכד', והכל בשורת פקודה בצורה די אוטומטית.


1. מה זה בעצם חבילה?
בשביל שתבינו על מה אני מדבר כשאני משתמש במושג "חבילה" - חבילה היא סוג של קופסא עם כל הרכיבים הדרושים ל"בניית" תוכנה, כשמתיקינים תוכנה עם APT, אתה בעצם מוריד חבילת DEB (הכוונה לדביאן), מהמאגר 
ולאחר מכן בונה את התוכנה עם ה"חלקים" שמגיעים עם החבילה הזאת.

2. איך לעדכן את ה"קטלוג" של החבילות בלינוקס?

בשביל שהמערכת תדע האם יש עדכונים או חידושים לחבילות שיש לכם במחשב, אנחנו נריץ את הפקודה לעדכון החבילות, מה שיקרה זה שהמחשב ילך לחפש שינויים, עדכונים מרשימה מוגדרת מראש של אתרים ספציפיים (מאיפה, נראה בהמשך) בעזרת הפקודה apt update, ובמקרה הזה חובה להשתמש בהרשאות של מנהל מערכת לכן נשתמש ב sudo


כפי שניתן לראות כאן, בוצע עדכון ללא שום בעיה, במידה ויש דברים שאפשר לעדכן, לינוקס יכתוב לנו שיש חבילות שניתן לשדרג או לעדכן, במו במקרה הזה:


שימו לב שפה זאת מכונה שנקראת ubuntu ככה שזאת מכונה אמיתית, ולא המכונה הוירטואלית שאני עובד עליה בהדרכות, לכן כאן הפלט שונה, וניתן לראות שהמערכת אומרת שיש לי 8 חבילות שאני יכול לשדרג, ואם אני רוצה לראות אותן, אני צריך להריץ את הפקודה apt list --upgradable, כמובן שבהמשך אפשר לשדרג אותן גם כן.

3. איך להתקין חבילה?
התקנת חבילה זה דבר מאוד מאוד פשוט, לצורך הדוגמא נתקין חבילה שנקראת vim (עורך טקסט, עליו יהיה מדריך בהמשך), לצורך התקנה נריץ את הפקודה sudo apt install [app_name]:תשימו לב, שלמרות שביקשנו את התוכנה vim, לינוקס אומרת לנו שחבילות נוספות יותקנו, אלו חבילות שהתוכנה שלנו צריכה בשביל שהיא תעבוד, והמנהל חבילות apt מספיק חכם בשביל להבין את זה לבד.

4.איך לעדכן חבילה ספציפית?

לצורך עדכון חבילה ספציפית, נריץ את הפקודה: sudo apt install --only-upgrade package_name


אם אני רוצה לעדכן כמה חבילות ספציפיות ביחד, אני אריץ את אותה הפקודה, רק בסוף אוסיף את שם החבילה,
בצורה הזאת:  sudo apt install --only-upgrade package_name1 package_name2
5. איך להתקין כמה חבילות ביחד?

התקנה של כמה חיבלות ביחד היא מאוד פשוטה, פשוט מוסיפים בסוף את השמות של התוכנות שאנחנו רוצים אחרת אחרי השניה: sudo apt install [app1 app2 app3]6. איך לבדוק אילו חבילות צריך לעדכן?

בשביל לבדוק אילו חבילות צריך לעדכן, נריץ את הפקודה: sudo apt list --upgradable:
7.איך לחפש חבילה עם apt בלינוקס?

לצורך חיפוש חבילה נריץ את הפקודה apt search [app_name]במקרה של התוכנה הזאת, יש לה המון גרסאות, אני אבחר משהו לא ספציפי ואריץ את ההתקנה:8. איך לשדרג את כל החבילות שיש לי במערכת?

לצורך עדכון כל החבילות נריץ את הפקודה sudo apt upgrade


כמו כן יש פקודה שנקראת sudo apt dist-upgrade, ההבדל הוא שהפקודה sudo apt upgrade לא יכולה להתקין חבילות חדשות במערכת ולא יכולה להסיר חבילות ישנות, הפקודה dist-upgrade יכולה לעדכן להתקין חבילות חדשות ולהסיר חבילות ישנות וגם לבצע עדכון למערכת ההפעלה.


9. איך להסיר תוכנה עם apt בלינוקס?

הסרת תוכנה מתבצעת בצורה זאת, sudo apt remove [app_name]


10 איך לעדכן ריפוסיטורי של apt?

ריפוסיטורי, זה בעצם המקום שממנו לינוקס מורידה תוכנות, אלו "אתרי אחסון" למיניהם שבהם ניתן למצוא קבצים, את הריפוסיטורי האלה אפשר לעדכן, הרשימה יושבת בנתיב הזה:/etc/apt/sources.list.d/ubuntu.sources ואנחנו נפתח אותה עם עורך הטקסט המובנה שיש לכם בלינוקס שנקרא nano בצורה הבאה :
 sudo nano /etc/apt/sources.list.d/ubuntu.sources


מאחר ואני נמצא במוסקבה, אצלי זה מוביל לכתובת ברוסיה, אצלכם זה יכול להיראות אחרת עם מקומות אחרים בעולם, בעקרון במידה ויש לכם חבילות שאתם רוצים להוריד ממקומות שאתם סומכים עליהם, אפשר להוסיף אותם כאן.

לכל שאלה המייל שלי levl@leidertech.co.il

כמו תמיד, מדריך מצולם:


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מגיב\ה יקר\ה תגובה היא דבר מקובל ביותר, ביקורת בונה גם כן, אם בכוונתך לפרסם, או לקלל, או סתם להגיב ולפוגע באחד ממבקרי הבלוג או כותב הבלוג, אתה מוזמן לחסוך ממני את ביזבוז הזמן במחיקת ההודעה שלך, ופשוט לא לכתוב אותה.

תודה :)